Możliwie najefektywniejsze przyswajanie wiedzy przez uczniów to cel każdego nauczyciela. Wbrew pozorom jednak, nie tylko oni mają tutaj ogromny wpływ na to, jak szybko uczą się nasze pociechy. Nie zależy to również tylko od dzieci i tego, czy będziemy pilnować, aby się uczyły. Równie ważne jest bowiem… trenowanie umysłu naszych milusińskich.
Techniki efektywnego trenowania naszych umysłów, które wspomagają procesy nauczania, takie jak zapamiętywanie nabytej wiedzy oraz przyspieszenie tempa czytania, stanowią efekt wielu lat coraz poważniejszych badań nad możliwościami i potencjałem ludzkiego umysłu, oraz nad budową i mechanizmami działania naszego mózgu.
Badania te mają coraz intensywniejszą formę, co związane jest ze zrozumieniem przez naukowców faktycznej powagi tego rodzaju odkryć – w przyszłości mogą one bowiem pozwolić na poważny skok cywilizacyjny, związany ze znacznie przyspieszoną oraz rozszerzoną edukacją, a także pełniejszym wykorzystaniem potencjału naszej ludzkiej inteligencji (zobacz cmlocalization.pl).
Równie wielkie znaczenie jak sam wrodzony jej poziom, ma właśnie trening, jakiemu poddajemy nasz umysł oraz zmysły, co pozwala nam na osiąganie o wiele lepszych efektów w zapamiętywaniu, kojarzeniu czy przyspieszeniu takich czynności jak na przykład czytanie. Trening ten związany jest z utrzymywaniem w stałym „ruchu” tych partii naszego mózgu oraz ciała, które ułatwiają nam efektywną naukę. Jeśli chodzi o samo ciało, będą to zatem na przykład gałki oczne – w szczególności ma to znaczenie w przypadku nauki szybkiego czytania, gdzie od szerokości kąta, w jakim jesteśmy w stanie spoglądać na kartkę tak, aby odczytać i przyswoić sobie zawarte na niej informacje, zależy tempo naszej nauki. Z kolei ćwiczenie umysłu to cała seria zadań związanych na przykład z rozwojem naszej pamięci, albo… nietypowymi czynnościami, takimi jak jedzenie posiłków lewą ręką (lub prawą, jeśli jesteśmy leworęczni), które pobudzają nasz mózg do aktywności.
Obecnie coraz częściej treningi te oraz sam proces nauki wspomagane są za pomocą specjalnych urządzeń.