Rss

Jakie książki czytać dzieciom?

child reading bookKsiążki dla dzieci wciąż cieszą się ogromną popularnością. Nie ma się czemu dziwić, w końcu każdy rodzic chce, żeby wyobraźnia jego pociechy rozwijała się płynnie i w różnych kierunkach. Pozycje dla najmłodszych powinny mieć kilka cech. Dzięki nim zainteresują swoich odbiorców, pozwolą im czytać razem z rodzicami, a do tego ułatwią radzenie sobie z traumą, strachem i innymi niechcianymi emocjami.

Kolorowe, z obrazkami i dużymi literami

Najważniejsza zasada książek dla dzieci mówi wprost: taka pozycja musi być ładna. Najlepiej postawić na tytuły z dużymi, kolorowymi obrazkami, które mają mniej tekstu. Same litery powinny być spore, żeby dziecko je widziało i oswoiło się z ich wyglądem. Dla najmłodszych w ogóle nie sprawdzą się książki z samym tekstem, bo nie będą nimi zainteresowane. Rodzic powinien wybierać to, co rozwija wyobraźnię, a w przypadku malucha, który nie umie jeszcze czytać, będą to ilustracje. Im bardziej różnorodne, tym lepiej, ale ważne, żeby pokrywały się z czytanym tekstem. W ten sposób dziecko uczy się, rozwija, a do tego ma okazję zainteresować się literaturą.

Z morałem, ale nie banalnym

Książki dla dzieci powinny dawać im coś więcej, nawet jeśli morał zrozumieją tylko podświadomość. Oczywiście nie oznacza to, że nie można sięgać po książki typowo rozrywkowe, ale dobrze napisana pozycja będzie zawierała jakiś przekaz. To dla dziecka ważne z dwóch podstawowych powodów. Przede wszystkim będzie szukało w bohaterach siebie, a jeśli mu się to uda, może czerpać z nich wzory zachowań. Po drugie, dziecko uczy się cały czas, a poznanie morału i wyciągnięcie lekcji z książki będzie bardziej naturalne, niż wysłuchanie reprymendy za złe zachowanie. Rodzic może sam przeczytać wcześniej książkę i zdecydować, czy będzie ona dla dziecka odpowiednia.

Wyróżniające się na tle innych

Dzieciom warto serwować najróżniejsze historie. Powinny być osadzone w różnych światach i mieć za każdym razem trochę innych bohaterów. To dlatego, że książki mają moc terapeutyczną. Dziecko potrafi wybrać sobie jedną pozycję, którą każe czytać sobie po sto razy i jest to jak najbardziej zdrowe. W ten sposób manifestuje własne lęki czy słabości, a ciągłe czytanie tytułu pomaga mu się z nimi uporać. Dlatego właśnie rodzice powinien szukać różnych książek. Jeśli tego nie zrobią, maluch może nie znaleźć dla siebie swojej terapeutycznej ucieczki i zmagać się z poważnym problemem także w dorosłości. W tym wypadku problem mogą złagodzić bajki oglądane na ekranie.

Comments are closed.