Rss

Współczesne książki

Książki należą do dokumentów piśmienniczych. Można o nich powiedzieć jako dziełach dokumentujących rozwój myśli ludzkiej, a szerzej ? całej cywilizacji. W poligrafii aby uznać daną pozycję za książkę, musi zawierać powyżej 64 stron.

W przeciwieństwie do druków akcydensowych. są to produkty odznaczające się trwałością. Książka od tysięcy lat towarzyszy człowiekowi, nie zawsze jednak miała ona formę papierową.

Dawniej informacje, podania, legendy, dokumenty zapisywano na papirusach, glinianych tabliczkach czy ścianach jaskiń. Pełniły one mimo swej postaci rolę analogiczną do współczesnych książek. Później zapisywano je na skórach zwierzęcych. Przełomem okazał się papier, który był trwałym materiałem. Dzięki niemu możliwe stało się pisanie na szerszą skalę.

Współczesna książka wywodzi się z kodeksu, który był zbiorem połączonych ze sobą, zszytych kart. Z czasem ta forma okazała się najbardziej trwała. Zwoje były trudne do przeglądania, wymagały specjalnych tub, a przy tym niszczył się papier. Inną formą, która także walczyła o prymat, było leporello, czyli książka harmonijkowa. Obecnie trudno sobie wyobrazić, by książka mogła zniknąć. Jednak jej forma – zadrukowane kartki połączone klejem bądź szyciem – prawdopodobnie zaniknie, jak działo się z innymi, historycznymi już formami. Specjaliści z wydawnictw i poligrafii zauważają powolny zmierzch znanej dotychczas książki, a jej odrodzenie widzą w wydawnictwach elektronicznych i audiobookach. E-booki posiadają wiele zalet – są szeroko dostępne, tanie, zajmują mniej miejsca i można je zabrać wszędzie, zwłaszcza że wystarczy posiadać po prostu odpowiedni czytnik.

Niezależnie jednak od tego, co wybierasz, książkę papierową czy ebook, ważne, że w ogóle czytasz!

Nowości w świecie filmu i mediów na www.okgk.org.pl.

Comments are closed.